Ocet jabłkowy, choć zawiera w sobie sporo kwasów, również ma silne właściwości alkaliczne. Wszystko to za sprawą dużej zawartości alkalizujących minerałów, dzięki którym szybko można przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Ocet jabłkowy może okazać się doskonałym wspomagaczem w diecie zasadowej, ponieważ nie tylko zobojętni nadmiar kwasów w organizmie, ale też pomoże go oczyścić, usuwając złogi i toksyny, które zalegają w tkankach i narządach.
Aby odkwasić organizm pij codziennie rano napój przygotowany z dwóch łyżeczek octu jabłkowego i dwóch łyżeczek miodu rozpuszczonych w szklance ciepłej wody. Taka mikstura wcześnie rano doskonale pobudzi metabolizm, doda energii i będzie działała odkwaszająco aż do wieczora.
Ocet jabłkowy jest łatwy do zrobienia, można go długo przechowywać, ma przyjemny lekko kwaskowy smak i ładny różowy kolor. Poza tym wszystkim ocet jabłkowy, pod warunkiem, że jest to ocet domowy i przygotowany przez nas posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Zobaczcie jaki szlaczek witamin i innych cudownych składników posiada ocet jabłkowy: miedź, fluor, sód, potas, żelazo, fosfor, witaminy A, B, C, E, P, pektyny i kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy.
Czy wiecie, że my - Polacy - jesteśmy mistrzami w przygotowywaniu różnych przetworów: kiszonek, zalew octowych, syropów itp. Nic też dziwnego, że ocet jabłkowy od dawien dawna był jednym z podstawowych produktów w domowej spiżarni.
Składniki:
- 1 łyżka miodu
- 1 l wody
- 1 kg jabłek
Przygotowanie:
Myjemy i kroimy jabłka na ósemki. Zostawiamy gniazda ale usuwamy ogonki.
Umieszczamy jabłka w wyparzonym wcześniej szklanym słoju i zalewamy ostudzoną i wcześniej przegotowaną wodą. Dodajemy łyżkę miodu i wszystko dokładnie mieszamy drewnianą łyżką.
Słoik obwiązujemy szmatką - tak, żeby jabłka miały czym oddychać. Słoik stawiamy w słonecznym miejscu.
Każdego dnia mieszamy jabłka drewnianą łyżką. Na samym wierzchu będzie się pojawiała piana, co jest naturalnym procesem. Jeżeli jednak zauważysz, że powstała twarda i biała skorupka, to oznacza że fermentacja idzie w złym kierunku i ocet nie nadaje się już do użytku.
Po ok. 4 tygodniach przecedzamy ocet i zlewamy do wyparzonych wcześniej butelek.