Sok z jabłek, podobnie jak surowe owoce, charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Zawiera duże ilości witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, które chronią przed rozwojem licznych schorzeń. Sok jabłkowy jest jednocześnie niskokaloryczny, dlatego bez obaw można włączyć go do diety odchudzającej. Zwłaszcza że stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który usprawnia trawienie.
Sok jabłkowy – wartość odżywcza i właściwości
Jabłka oraz sok jabłkowy zaliczane są do produktów o wysokiej wartości odżywczej. W Anglii mawia się, że dzięki jedzeniu jednego jabłka dziennie lekarz nie będzie nam potrzebny. Jest w tym sporo racji, gdyż jabłka dostarczają dużej ilości substancji odżywczych, które warunkują ich właściwości lecznicze. W dodatku kaloryczność jabłek jest niewielka, bowiem 100 g to tylko 46 kcal.
Sok jabłkowy to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowej pracy jelit i trawienia. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych, np. witaminę C, A, E, potas oraz zdrowe kwasy. Jabłka i ich przetwory to także bogactwo antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników.
Skład ten wpływa na lecznicze właściwości soku jabłkowego:
- wzmacnia układ odpornościowy, dzięki wysokiej zawartości witaminy C,
- wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, ze względu na sporą dawkę błonnika, który wymiata zbędne metabolity,
- wpływa na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie, z uwagi na obecny w soku jabłkowym potas,
- neutralizuje działanie wolnych rodników, opóźniając w ten sposób procesy starzenia się organizmu oraz chroni przed wieloma chorobami, m.in. nowotworami, co zawdzięcza wysokiej zawartości antyoksydantów,
- pomaga przywrócić prawidłowy profil lipidowy krwi oraz normalizuje glikemię, dzięki pektynom, które regulują stężenie cukru oraz cholesterolu.
Sok jabłkowy może być elementem diety jabłkowej, która występuje w dwóch wariantach - monodiety lub jadłospisu dostarczającego około 1000 kalorii. Na czym polega dieta jabłkowa?Dowiedz się, ile można schudnąć na diecie jabłkowej
Czy sok z jabłek tuczy? Na co pomaga sok jabłkowy?
Sok jabłkowy szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z częstymi zaparciami. Zawiera bowiem duże ilości błonnika pokarmowego, w którego skład wchodzą pektyny. Błonnik zwiększa objętość mas kałowych, pobudza jelita do pracy, dzięki czemu możliwe jest szybkie oraz regularne wypróżnianie.
Włókno pokarmowe działa w przewodzie pokarmowym niczym szczotka. Wymiata wszystkie zbędne, zalegające w jelitach resztki pokarmowe i reguluje ich pracę, przez co zapobiega ponownym problemom z uporczywymi zaparciami. Dziennie wystarczy wypijać szklankę soku z jabłek lub zjadać jeden owoc w postaci surowej.
Sok z jabłek to także doskonały środek wspomagający skuteczne odchudzanie. Zarówno naturalny sok jabłkowy, jak i jabłka zaliczane są do produktów o niskiej kaloryczności. Jedno średnie jabłko dostarcza zaledwie około 90 kcal, a szklanka soku jabłkowego około 100 kcal. Polecane są zatem jako przekąska pomiędzy posiłkami lub dodatek do obiadu czy śniadania.
Ponadto jabłka oraz sok jabłkowy mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu ich spożywanie zapobiega nagłym napadom głodu. Wypełniając żołądek, dają na dłużej poczucie sytości, przez co łatwo jest wytrwać bez podjadania do kolejnego posiłku. Dodatkowo wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn oraz jego odkwaszanie, co jest niezbędne w walce ze zbędnymi kilogramami.
Korzystny wpływ zdrowego soku jabłkowego na trawienie przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii i bardziej intensywnego spalania spożywanych z pokarmem kalorii. Należy jednak pamiętać, aby zachować umiar w spożywaniu jabłek, gdyż w swoim składzie mają też cukier. Jedno czy dwa jabłka dziennie na pewno wpłyną pozytywnie na zdrowie i nikomu nie zaszkodzą.
JOANNA LUDWISZEWSKA DIETETYK
Źródło: https://wylecz.to/odchudzanie/sok-z-jablek-czy-jest-zdrowy-jakie-wlasciwosci-ma-sok-jablkowy/